Цілющі властивості ягід шипшини вже давно були визнані не тільки народною, а й традиційною медициною. Відвари, настоянки та чаї використовують для відновлення організму після затяжних хвороб, для профілактики та лікування. Але щоб напій зберігав свої корисні характеристики, його необхідно грамотно готувати. Розповідаємо, як правильно і скільки за часом заварювати сушені плоди шипшини в термосі, а також про правильні пропорції для приготування і протипоказання.
Які речовини містяться в складі?
Їх величезна кількість. Наприклад, 100 грамів листя задовольняє добову норму у вітаміні А і С, а в самих ягодах ці цифри збільшуються у 2 рази. Тому надмірне вживання може спровокувати гіпервітаміноз. До слова, людина переносить його набагато гірше, ніж авітаміноз.
Проте користь настою обумовлюється багатим хімічним вмістом:
Ніацин (В3), або нікотинова кислота. Відповідає за нормалізацію окислювально-відновних і обмінних механізмів.
Тіамін (В1). Сприятливо впливає на ЦНС, насичує клітини вуглеводами, бере участь у процесах обміну.
Токоферол (Е). Виконує функцію регенерації, регулює кровообіг.
Рибофлавін (В2). Позитивно впливає на діяльність щитоподібної залози, а також діє на репродуктивні органи.
Ретинол (А). Зміцнює імунну систему, бореться з вільними радикалами, що є причиною онкологічних недуг.
Аскорбінова кислота (С). Найсильніший антиоксидант, що підвищує імунітет і має протизапальну дію. Також сприяє кращому засвоєнню заліза і зміцненню судин.
Крім цього, до складу входять:
Каротин. Покращує зір і стан слизових.
Пектини. Дозволяють виводити токсини та інші шкідливі компоненти, а також стабілізують роботу шлунково-кишкового тракту.
Калій, натрій, мідь, цинк, фосфор, кальцій, молібден, магній.
Щоб отримати максимальну користь від напою, бажано регулярно вживати його по склянці на день протягом 1-2 тижнів, роблячи потім перерву.
Як приготувати відвар із сушеної шипшини в термосі?
Можна взяти свіжі або сушені ягоди. Але якщо в першому випадку плоди збережуть корисні якості як у цілісному, так і в меленому вигляді, то в другому їх потрібно обов’язково подрібнити або попередньо підсушити в духовці або в дегідраторі. Є безліч способів його приготування. Розглянемо два з них без застосування добавок.
Перший спосіб
Промиваємо складові та подрібнюємо їх у блендері, не очищаючи від волосків. Таким чином, отримуємо своєрідне “борошно”, яке засипаємо в ємність. Пропорції: половина чайної ложки на півлітра рідини.
Додаємо воду, нагріту до температури 80°, і залишаємо приблизно на 45 хвилин. До речі, більш тривале відстоювання потрібне для того, щоб сухі частинки плодів розм’якшилися.
Після встановленого періоду фільтруємо і ставимо на повільний вогонь. Кип’ятити слід протягом півгодини, а потім знову процідити.
Ще один метод
Крім цього, можна готувати і цільні ягоди. Однак ця процедура буде набагато тривалішою і займе 7-12 годин.
Отже, як заварити шипшину в термосі на ніч. Усе дуже просто: кладемо її в посуд, заливаємо водою до 80°С і чекаємо зазначений термін.
Для повторного використання засипаємо ще трохи нової сировини і знову проробляємо ті самі маніпуляції. Робити чай з уже заварених складових можна до трьох разів.
Описані вище рецепти підходять для приймання в профілактичних цілях. Перед лікуванням конкретного захворювання необхідно проконсультуватися з лікарем. Він визначить оптимальні співвідношення і порадить потрібні дозування для індивідуальної ситуації.